Majida Kalıcı Oje

Ayak Bakımımıza Özen Gösterelim, NEDEN Mİ?

Bir zamanlar, bacaklarının güzelliğini ancak ayaklarının minyatürüyle ölçebilen bir hanımın ayak bileklerini göremedikleri için kendilerini şanslı sayan erkekler varmış. O daha iyi huylu zamanlarda, boy, şekil ve hatta selülit kimseyi rahatsız etmiyordu.

Hayatımız boyunca 200.000 km’den fazla yol kat ettiğimizde, bacaklarımız da şaşırtıcı derecede uysaldır. Özellikle 26 kemik, 19 kas ve toplamda yüzden fazla bağdan oluşan “yapısının” karmaşıklığını hesaba katarsanız. Şimdiye kadar mekanizma iyi çalıştı ve bacaklar sadece ölümlü bedenlerimizi tutmakla kalmıyor, aynı zamanda erkeklerin kalplerine de ilham veriyor. Bu iki işlevi mümkün olan en iyi şekilde ve mümkün olan en uzun süre gerçekleştirmek için bakım basit, kısa ve her şeyden önce hoş olmalıdır.

Ayaklarda kuruluk: Kuruluk ayakların normal durumudur. Bacakların derisinde çok az yağ bezi vardır ve ayaklarda daha da azdır ve ayak kemerlerinde hiç yoktur. Sabun ve sert su durumu ağırlaştırabilir: yağlı cilt kurur, çatlar, beyazlaşır ve çirkinleşir. Yazın ayakkabılarınızı açın, yalınayak yürüyün, sık sık banyo yapın ve orduya katılmak için ultraviyole ışınlarını “solun”. Görev, bu sorunu tedavi eden yumuşatıcıların çoğunun kalın, zengin bir kıvama sahip olması nedeniyle karmaşıktır. Ve bacakların yüksek sıcaklıklarda bu şekilde yağlanması çok rahatsız edicidir.

Ayak bakımı denilince akla gelen ilk yumuşatıcı ve pürüzsüzleştirici peelingdir. Ancak kuru ayaklar, küçük çatlaklar ve tahrişlerin varlığı ile karakterize edilir ve yalnızca peeling granülleri onları tahriş edebilir. İki doz poşeti bir doz krema veya süte birkaç damla çay ağacı yağı antiseptiği (eczanelerde bulunur) ekleyerek karıştırabilirsiniz. Ortaya çıkan karışım bacaklarınız için çok sertse, yumuşak eldivenlerle ve aynı çay ağacı yağı ve vazelin karışımıyla masaj yapın. Ardından ayaklarınızı birkaç dakika ılık bir havluya sarın. Basit bir sargı ile kuruma problemlerini hızlı ve etkili bir şekilde çözebilirsiniz. Ayaklarınıza kalın bir tabaka krem ​​sürün, ardından ayaklarınızı plastik bir torbaya sarın ve 10 dakika ılık suda bekletin. Kalan miktarı cilde hafif vuruşlarla masaj yapın.

Ayakkabılar, pürüzlü cilt ve nasırların yaygın nedenidir. Modayı takip ederken bazen de ayaklarımıza akıl almaz acılar çektiriyoruz. Bir şekilde kendini korumak için sürekli basınç ve sürtünmeye maruz kalan bölgelerde derinin kalınlığı artar. Bu nedenle ayakkabı alırken ön kısımda 5-6 mm boşluk bırakmaya çalışın ki ayak parmakları hareket etsin, ayaklar yapışmasın. Ayaklarınızı düzenli olarak masajlar, keseler ve besleyici kremlerle şımartın. Aynı şekilde, bir ayak törpüsü veya bileme taşı ile ovalamak için çok tembel olmayın. Biri kanamayı önlemek, diğeri ise kesilen nasırların genellikle bir süre sonra tekrar ortaya çıkmasıdır. Bu sorunun çözümünü profesyonellere bırakın ve lütfen kişisel cerrahi tavsiyenizi sonraya saklayın.

Kaderin ironisi: Yazın ne kadar sıcak olursa olsun ayaklarımızı güneşe sokarız. Isı ve UV ışınları varisli damarların genişlemesine neden olarak bacakların şişmesine ve ağırlaşmasına neden olabilir. Şişmiş ayak bileklerinin tedavisi mümkün olmadığı için bu sorunu önlemeye veya ortadan kaldırmaya özen gösterilmelidir. Her türlü dren yardımcı olabilir: jeller, merhemler ve serumlar. Anında “soğuk banyo” etkisinin yanı sıra iyi damar güçlendirme özelliklerine de sahiptirler. İçerikleri genellikle kilo verme ve cilt sıkılaştırma bileşenleri ile zenginleştirilir. En uygun olanı, kıvamı doğrudan çoraplardan uygulamaya izin veren jeller ve aerosollerdir.

Şişmeyi önlemek için topuk yüksekliğini sık sık değiştirin. Bu, bacakların ve sırtın farklı kas gruplarına fayda sağlar, kan dolaşımını normalleştirir ve sıvı durgunluğunu önler.

Çılgın bir yaz gününün sonunda bacaklar sadece şişmekle kalmaz, aynı zamanda “ateşlenir”. Isıyı azaltmak için birkaç saniye buzlu suda bekletin, ardından soğuk bir duşla durulayın ve havluyla kurulayın.

Ödemi önleyen ve birçok organın işlevini kontrol eden ayağın refleks bölgelerini uyaran özel masajlara sahiptir. Bacaklarınızın sağlığı ve güzelliği için fark edilmeden masanın altına giyilebilen eğlenceli nervürlü sargılara benziyorlar. Bu arada, bu masaj stresle başa çıkma yollarından biridir.

Ayaklarınızı yıkamak için çok tembel olmayın, birkaç dakika içinde normale dönecektir. Daha da iyi sonuçlar için bacaklarınızı canlandırmak için suya birkaç damla nane, limon, lavanta, adaçayı veya okaliptüs yağı veya tentür ekleyin. Elinizde bu yöntemler yoksa, suya biraz bitkisel yağ, süt, birkaç yemek kaşığı koşer tuzu veya tüm ürünleri ekleyebilirsiniz. Bu zarar vermez. Hidromasaj, işlemi olabildiğince konforlu hale getirecektir. Kabarcıkların yumuşak, okşayıcı dokunuşu stresi anında azaltır ve sıradan bir ayak banyosunu en keyifli ritüele dönüştürür. Modern kaplıcalar ayrıca işi zevkle birleştirmek için ek donanımlarla donatılmıştır. Örneğin, masaj terapistleri.

Kahverengi bacaklar daha ince ve daha zarif görünür. Saatlerce bronzlaşmaya ek olarak bu etki genişlemiş kılcal damarları, yaşlılık lekelerini, kızarıklığı ve hatta selülitleri mükemmel şekilde maskeleyen bronzlaşma ürünleriyle elde edilebilir. Bacaklarınızı bin bir ihtişamla dingin ve çekici kılabilen bir bronzluk seçmek en iyisidir.

İyi doku gölgeleme çok önemlidir. Ayak parmaklarınıza ve aralarındaki ve ayak bileklerinizle dizleriniz arasındaki boşluğa özellikle dikkat edin. Krem bu bölgelerin ihmal edilmesiyle ciltteki küçük kıvrımları tıkayabilir ve ciddi kirlenmelere neden olabilir. Sonuç olarak bacaklarınız yıkanmamış gibi görünür. Ön peeling işinizi kolaylaştıracaktır. Gölgenin doğal ve şeffaf görünmesi için öncelikle cilde bir nemlendirici uygulamalısınız.

Kadın Tıraş Bıçağı hızlı, doğru ve en önemlisi güvenli bir şekilde çalışarak en küçük kesikleri bile ortadan kaldırır. Zarif tasarımı ve eğlenceli renkleri onu yumuşak, kadınsı bir aksesuar haline getiriyor. Tüy dökücü kremleri değiştirmek de cesaret vericidir. Yatıştırıcı, nemlendirici ve koruyucu bileşenler açısından zengin olan bu ürünler bacaklarınızı sadece yumuşatmakla kalmaz, aynı zamanda şımartır. Birkaç yıl önce garantili sonuçlar için 10-15 dakika beklemeniz gerekiyorsa, bugünün yeni ürünleri tüyleri beş dakikada alıyor.

Bu değişiklikler, işkence araçlarından istenmeyen tüyleri hızlı, acısız ve kalıcı olarak alan cihazlara dönüşen elektrikli epilatörü de etkiledi.

Aşamalı ve profesyonel yöntemler olan lazer, kimyasal, ultrason, biyolojik, elektro ve foto epilasyon gibi yöntemler ucuz değildir, ancak bacaklarınızı kesinlikle kusursuz bırakacaktır. Her ne kadar günümüzde istenmeyen takipçilerden kurtulmak zor olsa da.

Manikür ve pedikür bakımınızı ihmal etmeyin. Tırnakları makas veya cımbızla kesin ve törpüleyin. Mükemmel uzunluk elinizin altında. Format tercihlerinize bağlıdır. Teorik olarak dikdörtgen olmalıdır (gölgeleri önlemek için), ancak pratikte köşeleri biraz yuvarlamak daha iyidir, aksi takdirde parmaklarınız çizilir. Çatlakları önlemek için, metalle değil, yumuşak bir tırnak törpüsü ile dış köşelerden içe doğru tek yönde törpüleyin. Batık ayak tırnaklarını, kızarıklıkları ve diğer sorunları önlemek için kütikülü asla kesmeyin. Özel aletler, tırnak yatağının hassas cildinin bakımına yardımcı olur. Onlar sayesinde yumuşar ve bir çubukla kolayca çıkarılabilir.

Tırnakları özel bir “sert tabaka” ile kaplamak daha uygundur. Bu mümkün değilse, kumaşı bir tüp haline getirin ve parmaklarınızın arasına yerleştirin. Bir taban kat uygulayın (pürüzlülüğü giderin ve sararmayı önleyin), ardından iki kat şeffaf kat uygulayın. Hafif sedef ile pedikür daha uygundur: küçük parçaların yeri o kadar belirgin olmayacaktır. Katı önce yatay, sonra dikey olarak çizmek en iyisidir. Ojenin daha hızlı kuruması için tırnaklarınıza biraz şeftali veya badem yağı sürün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir